A vizsgált idõszak legfontosabb nemzetközi eseménye a szíriai konfliktus, amely hatására komoly korrekció indult a vezetõ nemzetközi részvénypiacokon, amely alól Japán sem vonhatta ki magát. A hírek szerint USA és szövetségesei akár ENSZ határozat nélkül is katonai intervenciót hajtanának végre, hogy megbüntessék a vegyi fegyvereket alkalmazó szír diktátort. Oroszország és Kína nem támogatják az akciót, ezért ENSZ felhatalmazás és nemzetközi jogi támogatás sem jöhet létre Szíriával szemben. 

Technikai oldal

Mi történt? Az USD/JPY árfolyam enyhe korrekciót hajtott végre, majd a jegyzések 96-ról ismét felfelé vették az irányt. Komolyabb visszateszt nem történt, hiszen a kurzus a 200 napos mozgóátlag vonala érintése nélkül, annak környezetébõl felfelé folytatta útját.  A japán jen kurzusa 100 alatt tartózkodott a teljes vizsgált idõszakban. A fõbb támaszvonalak, mint a 200 napos mozgóátlag vonala és a 61,8%-os (90,74) Fibonacci szintje augusztusban is sziklaszilárdan álltak. Az 50 napos mozgóátlag közvetlen közelében fejlõdött az USD/JPY árfolyam, a középtávú mozgóátlag vonala erõs ellenállást fejtett ki. A grafikonba épített technikai indikátorok most sem adtak egymást erõsítõ jelzéseket. Az RSI oszcillátor értékei semlegesek voltak, az MACD hónap közepén vételi jelzést adott, a Stochastic utolsó szignálja eladást mutatott.

Mi várható? Az USD/JPY kurzus az 50 és 200 napos mozgóátlag felett helyezkedett el tavaly november óta, ez augusztusban sem volt másképpen. A közép és hosszú távú emelkedõ trend nem volt veszélyben, a természetes korrekció után pedig újabb lendületet kaphat az árfolyam.  A bikák dominanciájában bizakodók optimista célárfolyama a 161,8%-os (115,34) Fibonacci szint környékén lehet, de ehhez a bûvös 100-as érték fölé kell kerülni. Jelenleg a hosszú távú mozgóátlag a kurzus legerõsebb támasza. A 200 napos mozgóátlag törése esetén nyílhat meg a valószínûsége egy kiadós esésnek, amely során megnyílhat a tér a 61,8%-os (90,74) Fibonacci szint felé.

usd/jpy 2013augusztus

Fundamentális oldal

Összefoglalás: A vizsgált idõszak legfontosabb nemzetközi eseménye a szíriai konfliktus, amely hatására komoly korrekció indult a vezetõ nemzetközi részvénypiacokon, amely alól Japán sem vonhatta ki magát. A hírek szerint USA és szövetségesei akár ENSZ határozat nélkül is katonai intervenciót hajtanának végre, hogy megbüntessék a vegyi fegyvereket alkalmazó szír diktátort. Oroszország és Kína nem támogatják az akciót, ezért ENSZ felhatalmazás és nemzetközi jogi támogatás sem jöhet létre Szíriával szemben.  Szíria fõ szövetségese Irán, számtalanszor megfenyegette az Egyesült Államokat, de a háború destabilizálhatja az egész régiót és fokozhatja a humanitárius katasztrófát. A helyzet roppant bonyolult, az ellenzék tábora is megosztott, ezért nem tisztázott, hogy a diktátor bukása után melyik vezetõ vehetné át a hatalmat. Az esetleges katonai beavatkozás az egekbe hajthatja az amúgy is magas olajárfolyamot, amely veszélyeztetheti a globális gazdasági növekedést.

Nem szerepeltek kirobbanóan a japán gazdasági adatok. Minden gazdasági szektorban érezhetõ volt a csökkenés, vagy a várakozások alatti növekedés. Ezt visszatükrözték a japán pénz- és tõkepiac árfolyammozgásai. A yen augusztusi gyengülése ellenére továbbra sem tudott elõzõ csúcsai közelébe kerülni, a Nikkei indexben pedig komoly korrekció bontakozott ki. Egyre inkább valószínûsíthetõ, hogy újabb gazdasági ösztönzés érkezik a közeljövõben. 


Részletek: (08.07.) Japán Jegybank változatlanul hagyta a 0,1%-os kamatot. (08.08.) A szolgáltató szektor aktivitási indexe alulteljesítette a várakozásokat. (08.09.) A háztartások fogyasztói bizalmi indexe visszaesett. (08.11.) A japán bruttó hazai össztermék növekedése alulmúlta a várakozásokat, továbbá az elsõ negyedéves értéket is lefelé módosították. (08.12.) A várakozásokkal összhangban csökkent a japán ipari termelés volumene. A tartós cikkek rendelése viszont az elemzõi konszenzus duplájával emelkedett. (08.18.) A japán külkereskedelmi mérleg deficitje jócskán meghaladta az elemzõi várakozásokat. Bár az export komolyan emelkedett, az import növekedése jóval nagyobb volt. (08.20.) A japán ipari aktivitási index a várakozásoknak megfelelõen 0,6%-ot esett. (08.29.) A japán kiskereskedelem és ipari termelés növekedése az elemzõi várakozások alatt növekedett. A munkanélküliségi ráta 3,9%-ról 3,8%-ra csökkent. Az inflációs adatok meghaladták az elemzõi konszenzust. A japán beszerzési menedzser index 50 pont fölötti értéke javította a konjunktúra kilátásokat. (08.30.) A megkezdett építkezések száma alulmúlta a várakozásokat.

Szólj hozzá